Esame patikimi Jūsų partneriai nuo 2001!

                    Reklaminis skydelis

Kidy Tour kelionės

Novaturo kelionės


 

 

Tunisas - informacija apie šalį

 

 


Plotas. 163 610 kv. km

Sostinė. Tunisas (apie 2,3 mln. gyventojų, 2007 m.).

Geografija. Tunisas - valstybė šiaurės Afrikoje, tarp Alžyro ir Libijos, šiaurėje ir rytuose jos krantus skalauja Viduržemio jūra, supa Sacharos dykuma ir Atlaso kalnai. Vidutinis Tunise esančių kalnų aukštis nedidelis, tik apie 700 m. Aukščiausia viršūnė - Džeb el Šambio kalnas (1544 m).

Klimatas. Šalies šiaurėje ir visame pajūryje vyrauja subtropinis klimatas, o šalies gilumoje, pietuose, - tropinis dykumų. Klimatą veikia Viduržemio jūra ir Sacharos dykuma. Didžiausią įtaką jūra turi šiaurinei Tuniso daliai. Šiaurės vėjai sutikę pakeliui kalnus į šį rajoną rudenį ir žiemą atneša drėgmę. Tačiau lyja retai. Per metus Tunise iškrinta 100-1500 mm kritulių. Vidutinė sausio temperatūra būna 10-21laipsnių šilumos, liepą oras įšyla iki 26-33 laipsnių šilumos, todėl prie jūros šilta pavasarį ir rudenį. Vasarą, nors ir karštoka, bet gaivina nuo jūros pučiantis lengvas brizas, be to, oras labai sausas, tad karštis nevargina. Naktys vėsokos.

Gyventojai. 10,23 mln. gyventojų (2007 m.). 98 proc. sudaro arabai, 1 proc. berberai, 1 proc. europiečiai.

Kalba. Visoje Tuniso teritorijoje oficiali kalba - arabų. Labai populiari prancūzų kalba, turistų lankomose vietose galima susikalbėti angliškai, vokiškai, rusiškai.

Religija. 98 proc. šalies gyventojų -išpažįstantys islamą .Patys tunisiečiai sako, kad jų šalis - pats liberaliausias islamą išpažįstantis kraštas. Iš tiesų didžiuosiuose miestuose galima rasti veikiančių bažnyčių ir sinagogų, o šalyje taikiai sugyvena įvairių tikėjimų tautos.

Šalies valdymas ir politika. Pagal 1959 metų konstituciją, valdymo forma - prezidentinė respublika. Valstybės vadovas renkamas 5 metams (išimtį sudarė Habibas Burgiba, kuris 1975 m. buvo paskelbtas prezidentu iki gyvos galvos). Nuo 1987 m. Tuniso prezidentu tapo Benas Alis (Zine El Abidine Ben Ali, g. 1936 m.). 1987 m. spalio 1 d. prezidentas Habibas Burgiba jį paskyrė ministru pirmininku, o 1987 m. lapkričio 7 d. buvo paskelbta, kad dėl sveikatos senasis prezidentas nebegali eiti pareigų. Benas Alis pasiskelbė Tuniso prezidentu. Taip be kraujo praliejimo buvo įvykdytas valstybinis perversmas. Tą pačią dieną buvo paskelbta demokratinė konstitucinė reforma. Naujasis prezidentas tęsia pirmtako provakarietišką politiką. Įgyvendinami didžiuliai automagistralių, oro uostų, gyvenamųjų namų statybos projektai, tačiau nedarbas lieka svarbiausia valstybės problema. Nepaisant to, Benas Alis 1994, 1999 ir 2004 m. buvo vėl renkamas šalies prezidentu. Prezidentas taip pat yra ir ginkluotųjų pajėgų vadas. Įstatymus leidžia vienerių rūmų parlamentas - Nacionalinis susirinkimas, kurį sudaro 112 deputatų. Jis renkamas 5 metams. Vykdomoji valdžia priklauso prezidentui ir Ministrų Tarybai. Ministras pirmininkas - Mohamed Ghanoučis (nuo 1999 m. lapkričio mėn.).Tunisas suskirstytas į 23 vilajetus. Vietinės valdžios organams vadovauja prezidento skiriami gubernatoriai.

Ekonomika. Agrarinė šalis su plečiama kasybos pramone ir turizmo infrastruktūra. Atgavus nepriklausomybę apribotas Prancūzijos kapitalas, išplėstas valstybės ir kooperatyvų sektorius. Tuniso ekonomika šiuo metu išgyvena ekonominės transformacijos bei reformų metą. Turizmas - viena iš pagrindinių paslaugų ekonomikos šakų. Dėl šiltų žiemų bei istorinių, kultūrinių paminklų Tunise kasmet apsilanko apie 4 mln. turistų.Tunisas eksportuoja naftą bei dujas, taip pat tekstilės ir žemės ūkio produktus. Beveik visa šalies pramonė sutelkta sostinėje ir jos apylinkėse. Svarbiausios pramonės šakos - maisto ir lengvoji pramonė.Yra naftos perdirbimo, juodosios metalurgijos gamyklų, švino lydyklų, chemijos pramonės ir statybinių medžiagų, celiuliozės ir popieriaus įmonių, plėtojami kilimų, keramikos amatai. Apie 50 proc. Tuniso teritorijos yra naudojama žemės ūkio paskirties veiklai. Žemės ūkyje vyrauja alyvmedžiai (I vieta Afrikoje), auginami javai, kukurūzai, citrusai, vynuogės, tabakas, cukriniai runkeliai, daržovės.

Ištekliai. Pietuose ir vakaruose išgaunama nafta. Vakaruose kasamas fosforitas, geležies rūda. Yra švino, cinko, sidabro, gyvsidabrio rūdų kasyklų. Yra gamtinių dujų. Daugiausia elektros energijos tiekia šiluminės elektrinės. Pagaminama apie 12 mlrd. kWh per metus. Šiaurinis Tunisas su Kap Bono pusiasaliu, kuris giliai įsirėžia į Viduržemio jūrą, yra šalies maitintojas - čia auga bemaž 60 mln. alyvmedžių. Didžioji dalis jų derliaus skiriama eksportui (Tunisas vienas didžiausių alyvuogių aliejaus gamintojų pasaulyje). Turi Tunisas ir mineralinio vandens, kuris supilstomas į butelius ir tiekiamas į parduotuves.

Valgiai. Tunisiečių virtuvei didelės įtakos turėjo Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos maisto ruošimo tradicijos, todėl ji artima rafinuotu skoniu pasižyminčiai prancūziškai virtuvei. Charisas - tai aštri pasta, pagaminta iš raudonųjų pipirų, alyvų aliejaus, petražolių, česnakų ir kmynų. Į charisą dažo duonos gabalėlius. Duoną tunisiečiai laužo ir valgo rankomis, jos vartoja daug. Ant tunisiečių stalo visada rasite tradicinio lavašo ir ilgų batonų. Iš mėsos dažniausiai vartojama aviena, jautiena, ožkiena, veršiena, vištiena. Kai kur galima paragauti ir kupranugarių mėsos. Viešuose restoranuose nerasite kiaulienos, nes musulmonams draudžiama ją valgyti. Beveik visada mėsa patiekiama troškinta. Vienintelis patiekalas iš maltos mėsos - kebabas. Į patiekalus dedama daug įvairių aromatinių žolelių.

Jūros produktai ir žuvis populiaresni už mėsą, nors tai ir brangiau kainuoja. Pigiausios iš žuvų - sardinės, skumbrės, tunas (sakoma, kad nuo jo kilo ir Tuniso pavadinimas). Iš tuno gaminama labai daug patiekalų. Daugelis tunisiečių labai mėgsta savo tradicinį arabišką patiekalą - kuskusą. Jis gaminamas iš kvietinių kruopų. Kuskusas labai tinka prie troškintos mėsos. Populiarus ir brikas - „čeburekas“, kurio viduje kiaušinis arba kitas pakaitalas. Tunisiečiai mėgsta ir omletą su mėsa, sūriu ir pipirais (tažinas), šaltą ragu, ant grotelių keptą avieną. Iš pieniškų patiekalų čia rasite tik sūrius. Sriubos verdamos prancūziškai - trintos piurė. Populiari moliūgų sriuba. Į Tuniso saldžius patiekalus dedama daug datulių, migdolų. Tradicinis gėrimas - žalioji arbata su mėtomis, riešutais ir migdolais. Populiari ir kava, ypač su kardamonu. Geriamas ir atšaldytas palmių pienas. Šalies virtuvėje vartojama daug vaisių ir daržovių.

Alkoholiniai gėrimai. Tunise vynai gaminami šalies šiaurėje, Cap Bono regione. Garsiausi iš jų - „Chateau Mornag“ ir „Magon“. „Celtia“ - vienintelė alaus rūšis, gaminama Tunise. Tai nestiprus, bet gerai malšinantis troškulį gėrimas. Verta paragauti vietinio baltojo vyno „Sidi Saad“, „Sidi rais“, „Muskat de Kelebija“, rausvojo vyno „Gris de Tunisije“, „Rusijos šato“. Vietiniai gamina ir originalų datulių likerį, figų degtinę „Boukha“, kuri skoniu labai primena naminukę. Alkoholinių gėrimų galima nusipirkti tik valstybinėse parduotuvėse arba išvykstant oro uosto neapmuitinamoje parduotuvėje. Pačiame Tunise importuotas alkoholis parduodamas su labai dideliu antkainiu, o lėktuve alkoholiniai gėrimai parduodami gerokai pigiau.

Istoriniai faktai. Per visą istoriją Tunisas buvo gana glaudžiai susijęs su Europa. Tuniso pakrantėse finikiečiai išsilaipino XII a. pr. Kr. Būtent jie į Tunisą atvežė pirmąjį alyvmedį. Iš čia šis medis išplito po visą Šiaurės Afriką ir Ispaniją. IV a. prieš Kr. Tunisas buvo Kartaginos - didžiulės pirklių imperijos - centras, vėliau tapo Romos imperijos dalimi. VII a. Tunisą užėmė musulmonai arabai, o XIX a. - prancūzai. Tik 1956 m. jis tapo nepriklausomas. Tuometinis prezidentas Habibas Burgiba įkūrė vienpartinę valstybę ir viešpatavo 31 metus.
 itrauk musu puslapi i savo favoritus ateik dar kartą... © 2001-2015, Autorinės teisės|Atsakomybės ribojimas|Turizmo agentūra Visit Lithuania,
Odminių 11, Vilnius, 01122, Lietuva,  telefonas: +370 5 2625 240, 2625 243 faksas: +370 5 2625 242 info@VisitLithuania.net
Įm.kodas 211739980, PVM kodas LT117399811 S - ta Nr. LT 297180300020467912, Registro tvarkytojas: VĮ Registrų centras, Licenzijos Nr.010698, IATA 68-3 2074 4
Paskutinė minutė | Egzotiškos šalys | Tolimi kraštai | Pažintinės kelionės | Poilsinės kelionės | Aviabilietai | Keltų bilietai
| Traukiniai Europoje | Kelionės lėktuvu | Kelionės autobusu | Verslo kelionės | Savaitgaliai Europos sostinėse
| Novaturo kelionių katalogai internete | Draudimas | Geriausia dovana - dovanų kuponas kelionei | Kelionės po Jungtines Valstijas
| Vestuvės užsienyje | Povestuvinės kelionės | Kelionių nuolaidos | Romantinės kelionės | Kruizai | Kalnų žygiai
| Kelionės į koncertus | Nardymas | Kelionių agentūra